Oma töös kuuleme sageli küsimust: “Milline siis ikkagi on see kõige-kõige ilusam ja parem liuguks?“ Vastus on lihtne: “Selline, mis sobib toa interjööri, täidab oodatud funktsiooni ja on taskukohane.“
Meil saad ühes kohas tutvuda korraga mitme erineva tootja materjalivalikuga. Sobivaima lahenduse leidmiseks küsi julgesti abi meie disaineritelt, kes aitavad sul orienteeruda erinevate tootjate pakutavas tohutus materjalivalikus.
Allpool on väike ülevaade erinevatest liugustel kasutatavatest materjalidest.
Ideid ja soovitusi uste kujundamisel leiad inspiratsiooni lehelt.
Fotoklaas
Mõtle, kas liuguksed peaksid olema märkamatud ja toa muude pindadega kokkusulavad või vastupidi, pilku köitvad ja nö kirss tordil sinu interjööris.
Fotode ja vektorgraafiliste illustratsioonide kasutamine liugustel võimaldab luua ainulaadse sisustuselemendi, mida nii lihtsalt kellegi teise juures ei kohta. Võta aeg maha ja mõtle, milline võiks olla liugustega kaetud osa sinu toas. Kas see võiks olla vaade mõnele suurlinnale või romantilisele tagahoovile, salapärane mets, lustakas ja värvikirev või šikk abstraktne kunst? Mis kajastaks just sinu sisemist olemust või vajalikku meeleolu vastavas ruumis?
Fotod prinditakse kilele, mis seejärel asetatakse klaasi tagumisele pinnale, fotoga klaas asetatakse liugukse raami. Fotoklaasiga liugused on valmistatud kas täiesti valgest klaasist (optiwhite klaas) mis ei muuda värve porisemaks või tavalisest klaasist. Siidiselt mati pealispinnaga klaas muudab foto piirjooned hajusamakse ning liugukse pind ei peegelda valgust. Fotoprint klaasid annavad ustele lõputult võimalusi. Lase fantaasia lendama.
Fotode ja vektorgraafika valik shutterstock.com pildipangas on lõputu. Leidub nii tagasihoidlikke kui ka värvikirevaid ja ekstravagantseid pilte. Piisavalt hea kvaliteedi puhul on võimalik kasutada ka tellija enda fotosid.
Klaas
Klaasiga liuguksed on väga mitmekesise värvivalikuga. Värvuse saab klaas kas värvimise, kiletamise teel või on klaas ise toonitud. Klaasi pealispind võib olla peegelsile või siidiselt matt. Klaasiga liuguksed on kaetud turvakilega. Et erinevad beežid toonid ei muutuks klaasil poriseks on olemas täiesti läbipaistev klaas (optiwhite klaas) mis ei muuda värvitooni nii palju nagu tavaline sinaka või roheka varjundiga klaas. Klaas võib olla läbipaistev, poolläbipaistev või läbipaistmatud. Raamaturiiuli ees seisvad liuguksed tasub teha kas läbipaistvast või poolläbipaistvast klaasist. Liuguksed mis aga varjavad garderoobikapi sisu tasub teha läbipaistmatust klaasist.
Peegel
Peegliga liuguksed avardavad ruumi, on praktilised ja võivad teiste materjalidega kombineerides anda ootamatult huvitavaid tulemusi. Siiski tasub peegli kasutamisel alati läbi mõelda, mis hakkab peeglis erinevate nurkade alt vaadates peegelduma. Kas elutoa diivanil istudes on hea näha liuguste peegelduses välisust või mitte? Kas hommikul voodis ärgates näha esimese asjana iseenda peegeldust on see, mida ootate? Peeglit on saada kolmes erinevas värvitoonis – kirgas peegel, pronkspeegel ja sinakashall peegel. Peegli pinnale saab mateerida erinevaid raamistusi või mustreid. Ka peeglite tagumisele pinnale on liimitud turvakile.
Melamiin ja plastik
Melamiinplaadist uksed on odavaimad uksed, kuid odav ei pea ilmtingimata tähendama maitsetut. Melamiinkattega plaadid imiteerivad naturaalset puitu, värvitud pindu, struktuurseid pindu, nahka, kivi jpm. Erinevaid imitatsioone omavahel kombineerides saab soodsalt luua maitsekad liuguksed. Melamiinplaat on löökidele vastupidavam kui näiteks klaas ja seda saab võrdlemisi lihtsalt puhastada. Pakume liugustes Austria tootja EGGERi melamiinplaate. EGGER on pannud suurt rõhku tootearendusse nii disaini kui materjali puhtuse seisukohast. Uues, 2017. aasta kollektsioonis on hulgaliselt loomuliku välimusega puiduimitatsioone, mis ei jää visuaalselt sugugi alla naturaalsele puiduspoonile, kuid on naturaalse spooniga võrreldes oluliselt vastupidavamad.
Naturaalne puiduspoon
Naturaalne puiduspoon on kaunis oma kordumatus mustri- ja värvivariatsioonis, rääkimata naturaalse materjali loomulikust ja looduslähedasest ilust. Interjööris, kus kogu mööbel on valmistatud naturaalsest puidust, oleks patt kasutada liugustel puidu imitatsiooni ning tasub kindlasti kaaluda investeerimist naturaalse puiduspooniga liugustesse.
Miks spoon ja mitte kilppuit või liimpuit? Kuna puit on „elus“ materjal, siis tema maht muutub sõltuvalt ruumi niiskusest ja temperatuurist. Kui aga muutuvad plaadi mõõdud, võib liuguks muutuda liiga ebatäpseks, et siinil sujuvalt liikuda. Spooni puhul liimitakse õhuke puidukiht stabiilsele alusmaterjalile. Materjali ümbritseb tugev alumiiniumprofiil muudab spoonitud plaadi keskkonnamõjudele vastupidavamaks ja liugukse täpsemaks. Nii on uks piisavalt stabiilne, et liikuda siinil vaikselt ja sujuvalt pikki aastaid.
Profiilid
Liugukse profiili esmane funktsioon on anda materjalile piisavalt tugeb raam, et liuguks oleks stabiilne ning liiguks sujuvalt ja vaikselt. Peale stabiilsuse on vertikaalsel profiilil enamasti ka käepideme funktsioon. Vähemoluline pole profiili funktsioon disainielemendina.
Lisaks enamlevinud alumiiniumprofiilidele saab meilt ka täitsa ilma profiilita või hoopis eriti laia profiiliga liuguksi. Massiivse laia profiiliga liuguksed sobivad eriti hästi avaratesse ruumidesse ja suuremõõtmelistele liugustele. Ilma profiilita või eriti kitsa profiiliga uksed on minimalistlikud ja jätavad visuaalselt võimalikult vähe hakitud mulje. Ka profiili kattematerjal võib olla dekoratiivne, näiteks antiikne kuld või hõbe, mis jätab liuguksest ka lihtsat materjaliga koos kasutades luksusliku mulje.